Niemal każde duże miasto posiada taką ulicę, na której życie zaczyna tętnić dopiero wieczorem. Bary, restauracje, ogródki piwne i muzyka na żywo mocno wpływają na ich imprezowy wizerunek.  W takich miejscach bardzo łatwo wypić za dużo i zacząć zbyt głośno dzielić się swoją radością z resztą społeczeństwa. Któż jednak przejmowałby się takimi drobnostkami na wakacjach? Nocne życie w Odessie pod tym i wieloma innymi względami nie różni się zbyt mocno od Rzymu, Paryża, Wrocławia czy nawet w stolicy Meksyku.

Opera w Odessie

Element, który zapada w pamięć.

Jest jednak w Odessie coś co wrzyna się w pamięć i za nic nie chce jej opuścić. Klimat panujący  na jej ulicach jest dość specyficzny. Zdaję się być on rozerwany gdzieś pomiędzy tradycją widoczną w strojach Ukrainek, a atmosferą dającą się odczuć na targowiskach, gdzie przypomina ona bardziej stragany marokańskie niż lwowskie.

Zapewne jest to zasługa tego, że w tym mieście od wieków przeplatały się ze sobą kultury różnych narodowości. W chwili obecnej najwięcej tam Ukraińców, Rosjan, Bułgarów, Żydów oraz obywateli Mołdawii, ale nie brak tam również Białorusinów, Ormian i Polaków. W ubiegłym wieku natomiast lista związana z demografią Odessy bogatsza była o Niemców, Greków i przybyszy z Łotwy oraz Litwy. Odessę zamieszkiwali również Karaimi. W takim bałaganie religijnym i kulturowym trudno byłoby wymagać aby miasto jednoznacznie określiło jakie jest. Z tego też powodu odczuwa się tam wpływy każdego z wyżej wymienionych narodów.

Cerkiew w Odessie

Wschodnioeuropejska egzotyka.

Odessa wabi turystów Morzem Czarnym oraz ilością słonecznych dni. Ich liczba w roku lawiruje w okolicach trzech setek. Niemal zawsze jest tam ciepło, a to stanowi ogromny atut dla rozwijającej się turystyki. Urlopowicze poranki spędzają w klimatycznych knajpkach rozrzuconych po całym mieście, popołudniami opalają swoje ciała na plaży, ciesząc się przy tym widokiem Morza Czarnego, które mieni się odcieniami srebra i błękitu. Opalenizna, którą można przywieźć jako pamiątkę ze stolicy obwodu odeskiego jest głęboka i ma odcień mieszanki brązu i oliwki. Choć byłam w ogromnej liczbie miejsc na świecie i opalałam swoje ciało nad niejedną wielką wodą to niezwykle ukochałam promienie słoneczne, które dopadły mnie na plaży w Odessie.

Plaża w Odessie

Gdy temperatura staje się nie do wytrzymania turyści udają się do klimatyzowanych restauracji celem zjedzenia obiadu. Kolejną porą, która nadaje się do tego aby znów wyjść na zewnątrz jest wieczór. To właśnie wtedy zaczyna się nocne życie w Odessie.

Odessa

Nocne życie w Odessie – wszystko jest na sprzedaż i wszyscy chcą to kupić.

Kiedy słońce przestaje palić skórę, na jedną z odeskich ulic zaczynają wychodzić artyści. Zajmują oni kolejno jej strategiczne miejsca. Rozkładają instrumenty, nagłośnienie albo sztalugi czy inne przedmioty, dzięki którym będą mogli prezentować swoje plastyczne popisy. Czasami ktoś tańczy albo szczyci się swoimi umiejętnościami z dziedziny teatru światła. Jest to grupa ludzi, którzy niewątpliwie dostali w prezencie od życia talent.

Nocne życie w Odessie

Wystarczy pokazać go światu, aby ten chętnie wrzucił kilka monet do ich kapelusza. Tacy ludzie dostarczają rozrywki innym. Idąc wzdłuż ulicy, na której toczy się nocne życie w Odessie można spotkać młode osoby śpiewające nieśmiertelne kawałki Jacksona albo śpiewaków wykonujących utwory z repertuaru Louisa Armstronga.

Nocne życie w Odessie

Są też tacy, którzy sprzedają piękne obrazy, na których za pomocą impresjonizmu ukazali piękno Odessy. Inni rysują karykatury i robią to „na poczekaniu”, a jeszcze inni tworzą swoje prace posługując się sprajami i robią z samego procesu tworzenia tych dzieł swoiste show.  Niektórzy prezentują się jako ludzie-posągi w pomysłowych strojach.

Nocne życie w Odessie

Pomysł bywa tak samo dochodowy jak talent.

Jeśli ktoś marzy o tym by dosiąść konia, który swoją maścią przypomina kolorowe kucyki Pony to powinien pojechać do Odessy. Ktoś wpadł tam na pomysł by pomalować swoje zwierzęta w rozmaite wzory. Znajdujemy tam konia-tęczę oraz inne, które wymalowane są na przykład w łatki w kształcie serduszek. Pomysł wydaje się zabawny, ale jest również bardzo dochodowy, ponieważ chętnych na to by cyknąć sobie zdjęcie na grzbiecie takiego dziwoląga nie brakuje.

Nocne życie w Odessie

Inni nie zastanawiając się nad tym czy to rzeczywiście jest komuś potrzebne, sprzedają modne spinery w przeróżnych wariantach. Jedne nawiązują swoim kształtem do filmów, a inne do gier. Wszystkie są o wiele tańsze od tych, które kupić można w Polsce czy w Niemczech. Tym interesantom więc również wiedzie się całkiem dobrze jeśli chodzi o finanse.

Nocne życie w Odessie

Widziałam także takich co to proponowali turystom udział w grach, w których Ci mogli zapłacić za możliwość wygrania butelki wina, wielkiego pluszowego misia lub innego gadżetu. Jedna z gier polegała na tym aby grający przebił wszystkie balony za pomocą lotek. Niewielu mogło poszczycić się wygraną, ale za to wielu chciało spróbować. A interes się kręcił.

Nocne życie w Odessie

Wśród utalentowanych krążą żebracy.

To żadna nowość, że częścią kwitnącej turystyki jest także społeczny margines. Tam gdzie jedni starają się sprzedać swój talent lub pomysł, pojawiają się także Ci, którym brakuje pieniędzy, ale nie mają nic na sprzedaż. Jedni stracili zdolność kreatywnego myślenia poprzez zbyt częste zaglądanie do kieliszka, a inni po prostu nie dostali od Boga żadnego talentu. Tacy ludzie krążą wśród turystów w nadziei, że skapnie tam również coś dla nich. Ludzie bez talentu są wyjątkowo pokrzywdzeni przez los. Mogą liczyć jedynie na litość, a tak najtrudniej jest zdobyć środki na przeżycie. Nie wzbudzają zachwytu, a raczej wywołują niechęć turystów, którzy starają się mijać ich jak najszerszym łukiem.

Nocne życie w Odessie ma wiele smaków i odcieni. Nie sposób objąć ich wszystkich w jednym artykule. To temat raczej na długie opowiadanie lub nawet książkę. Odessa to niezwykłe miejsce, które pomimo zatłoczonych ulic oferuje niezwykle szeroki horyzont kulturowy. Dla Polaków to świetny kierunek wakacyjny, który warto odwiedzić zanim wpływ zachodu zniszczy ten niepowtarzalny klimat na rzecz ogólnych standardów.

Polecane